adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

Rachel took a total of 21 quizzes over the course of 3 weeks. After attending 10 weeks of school this quarter, how many quizzes will Rachel have taken in total?
use the area of a rectangle and the Distributive Property to find each product. 9 X 34
Piano homework abt notes
What is the area of the figure shown? A 60 square inches B 112 square inches C 128 square inches D 160 square inches
giving brainliestHow did the Jews practice their religion during the exile to Babylon.
Use States' Rights in a sentence
Erica bought a pencil, a rubber and a ruler for £1. Fritz bought three pens for 75p. Geraldine bought two rubbers and a pen for 45p. Horace bought a pencil, a r
Determine the domain and range of the polynomial function
The sum of three consecutive integers is −387. Find the three integers.
Given the following explicit rule an=3(4)n-1. Find the 9th term in the geometric sequence a 786432 b 196608 c 49152 d 252356