preciouslaary
preciouslaary preciouslaary
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

15 oranges cost Gh¢10.00 find
the
cost of
22 oranges.​

Respuesta :

hayleybear1980
hayleybear1980 hayleybear1980
  • 01-11-2020

Answer:

$33

Step-by-step explanation:

first you need to find out how much each orange cost so divide 15÷10=1.5

then multiply 1.5×22 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

y = –3x 6 y = 9 what is the solution to the system of equations? (–21, 9) (9, –21) (–1, 9) (9, –1)
which of the following describes a rigid motion transformation? A) Dicing a carrot B) Slicing a thermostat control to the right C) Deflating a balloon D) Enlarg
what is the molarity of a solution that contains 9.63 grams of hcl in 1.5 liters of solution
describes the practice of products and services traded among countries around the world.
a number raised to a negative exponent is negative. always never sometimes
find the remainder when (x3 – 2) is divided by (x – 1). what is the remainder?
Time (weeks) Lake Depth (feet) 0 346.0 2 344.8 5 343.0 7 341.8 10 340.0 12 338.8 An environmental agency studying the effects of drought on a lake found th
what is 39/40 simplified
when a sentence begins with two prepositonal phrases joined by word and, where should the writer place a comma?
A negative economic effect of world war 2 was