bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

What should diabetics eat as a snack before bedtime.
suppose you and your roommate are trying to decide how to divide up the remaining slice of pizza left over from the night before. your roommate has the followin
convert -40⁰ c to Fahrenheit scale​
Find the Slope of the graph. Simplify if you can.
Scott drove 406 miles in 7 hours. At the same rate, how many miles would he drive in 11 hours?
Why is the Book of the Dead an important artifact to the Egyptians ? Explain your answer.
Find the slope of the line passing through the points (7.6) and (7.-2).​
how does a collaborative discussion help you better understanding a story A: it fills in you in on what you missed if you didn't get a story read B:it gives you
What are some of biden's accomplishments as president.
The sum of twice a number, n, and four is at most sixteen. What is the largest value of the number?