dylanmadisson
dylanmadisson dylanmadisson
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.00 for 3 pounds. At that rate, how many pounds of apples can you buy for $8.00?

Respuesta :

yeetlesuwu
yeetlesuwu yeetlesuwu
  • 02-11-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

4 x 2 is 8 right? Well, then, you take 3 and multiply by 4 to get 12.

(I kinda went dumb during the middle of typing this out so I got stumped for a minute)

Answer Link

Otras preguntas

drag each item to the appropriate bin. if the item is not an input to or an output from the light reactions, drag it to the “not input or output” bin.
why is good friday called good friday
mindy is speaking at a community event to help people understand the importance of healthy eating. which statement best describes mindy's behavior?
what is spata goverments like
a business and it's workers are in conflict the business wants to keep pay and benefits the same while workers want pay to increase who must they meet with to d
for which of these scenarios is total internal reflection possible?
what do i need to file taxes
Some plastics are made from corn. These plastics are biodegradable. This means that plastics made from corn will _______________________ than regular plastic
cooktop, inc., manufactures cooktops on which juarez burns his fingers. has cooktop, inc. unreasonably violated its standard duty of care?
what process is responsible for the independent assortment of alleles?