hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

Why would precipitation be scarce during a drought?
see tyhe table below 1 what is the nature of folk song
(Please help) Based on the equation you wrote in part 1, complete the table below (equation is f = 1000t) Number of tigers | Area (Square feet) 1 : 2 : 3 : 4 :
In 1915, the Germans sank the British liner the Titanic, killing 1,198 people True False
can someone helppppppppppppppppppppppp
Can someone help me Write an equation for this graph?
Ite ne vers. ves to Which quotation from paragraph 15 helps the reader understand the meaning of the word deter
you are renting a moving truck for a day. There is a dailyfee of $20 and a charge of $0.75 per mile. Your budget allows a maximum total cost of$65. Write and so
Sickle cell is caused by how many mutations in a person's DNA
WILL GIVE BRAINLIEST can someone tell me a few linear equations with one solution?