bethmarr8931 bethmarr8931
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wich situation leads to a unit cost of 4$ per hat A. 4 hats for 24 B.12 hats for 48$ C. $6 paid for 2 hats D.4 paid for 4 hats

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 02-12-2020

Answer:

D.$4 paid for 4 hats

Step-by-step explanation:

What is unit cost?

unit cost can be defined as the amount paid for a unit quantity of a product

From the given options

only options D represents unit cost

the reason is because $4 was paid for 4 hats

it clearly shows that 1 hat cost $1

Answer Link

Otras preguntas

solve -7/3x - 3 = -52
NEED ANSWER ASAP PLEASE!!!!
Who was Douglas MacArthur???
PLEASE HELP QUICK! which statement would most likely be made by a supporter of sanctions as a tool of foreign policy? A. Free trade is the cornerstone of intern
Which of the following is not a way that tobacco products are used A. Eating B. Dipping C. Chewing D. Smoking
I don't understand this I tried translating this but I still don't get it could someone help me answer these in French?
Which side is the longest ? The shortest?
On Monday, Florencia's hair was h centimeters long. She got a haircut on Tuesday, so her hair was only 75%, percent of the length it was on Monday. What is an e
Which of the following equations does not represent a true statement? -6(-3) = 18 -6 + (-3) = -9 -6 - (-3) = 3 -6 ÷ (-3) = 2
On Monday, Florencia's hair was h centimeters long. She got a haircut on Tuesday, so her hair was only 75%, percent of the length it was on Monday. What is an e