rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

How do you find the length of a circle in geometry?
what are ten american triebs
The specific temperature at which a substance changes from a liquid to a gas is an example of a
what are ten american triebs
How do you solve p+9 <7 AND graph it???
Is Obesity Really a Big Problem in America? Please help me :)
What is social Darwinism and how was it tied to imperialism?
Carla's plant was 10 2/3 inches tall. Yolanda's was 8 3/4 inches tall. How much taller was Carla's plant than Yolanda's?I came up with 2 11/12.   Am I right??
you shoot a model rocket into the air with a speed of 18.2 m/s. now high does the rocket go?
Which is a solution to the equation y=5x-6