christianamehn christianamehn
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Fiteen packs of fruit snacks cost $3. How much do 5 paxks of fruit snack cost?​

Respuesta :

yrajkumari
yrajkumari yrajkumari
  • 02-12-2020
15/3 = 5/x

15x = 15

X = $1
Answer Link

Otras preguntas

On January​ 4, 2019,​ Margaret's Cafe acquired equipment for . The estimated life of the equipment is 4 years or​ 42,500 hours. The estimated residual value is
The Constitutional Convention created a House of Representatives as a part of the A) Great Compromise. B) Three-Fifths Compromise. C) Unicameral Compromise. D)
Applicants who test positive for illegal drug use can be screened out of a job immediately.
Determine mass in grams of 40.0 moles of Na2CO3
Can someone help me please 1. Which of the following is NOT the correct form of the present progressive? A. Diciendo B. Repitiendo C. Sirviendo D. Dormiendo
If you rub a balloon on your hair, you can hang the balloon on the wall. Why does the balloon stick to the wall?
Look at this photograph. This is an example of:
which answer choice is Equivilant to -65/-12 ?A) 65/12B) 65/-12C) - -65/-12D) -65/12​
How did you determine which value to use for the constant and which value to use for the coefficient?
Write a statement about the American Revolution from a Loyalist's perspective