makaylavega13 makaylavega13
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

The number of oranges purchased varies directly as the price of the oranges. If 11 oranges cost $2.35, what is the cost of 18 oranges?

Respuesta :

dirjfoeie dirjfoeie
  • 02-12-2020
Your Answer—- $3.85
Answer Link

Otras preguntas

A drainage canal has a cross section in the shape of a parabola. Suppose that the canal is 10 feet deep and 20 feet wide at the top. If the water depth in the d
Can I have some help please??? Thanks!!!!
T. Boone Pickens football stadium at Oklahoma State University has a seating capacity of about 40,000. Assume the stadium sells out all six home games before th
Management of Oriole, Inc., is planning to raise $1,397,000 in new equity through a private placement. If the sale price is $22.00 per share, how many shares do
The segments shown below could form a triangle. A с B 7 8 B 15 С A
A cognitive psychologist wanted to test the effects of priming a participant with either telling them that the "task they were about take was easy" or the "task
Someone help please!!
Which describes order of the energy transformations that occur in a hydroelectric power plant? The kinetic energy of water is transformed into electrical energy
Please see answerrrrr
Imagine a player getting ready for a tournament. He has 4 games to play during the day: 9:00 a.m., 11:00 a.m., 1:00 p.m., and 3:30 p.m. He refuses to wear shor