jbkjbdjbdbjdodnaonan
jbkjbdjbdbjdodnaonan jbkjbdjbdbjdodnaonan
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $6 to buy 3 bags of chips. How much do 24 bags of chips cost?

Respuesta :

marietheresenasah
marietheresenasah marietheresenasah
  • 03-12-2020

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

24/3 = 8

8 x 6 = $48

Answer Link
avilanoemi13
avilanoemi13 avilanoemi13
  • 03-12-2020

Answer:

48

Step-by-step explanation:

because butterfly method 6 time 24 =144 and didved 144 by 3 which gives you 48

Answer Link

Otras preguntas

An interrupted-area projection shows the least distortion in land areas. True or False
Identify the action verb: The car raced toward its destination. a. raced b. toward c. destination d. car
How to divide 9 divided 204?
What would be your definition of Social Studies?
Cardiovascular health is not influenced by "bad" cholesterol (Low-Density Lipids). a. True b. False? User: Hypertension occurs when blood pressure is too high.
What is the answer to 6y+12=3y-3
In Beowulf’s fight to the death with Grendel’s mother, the piece of his own equipment that saves his life is his — a. woven mail shirt c. sword, Hrunting b. hel
70% of what number is 50
Martin is making squares by arranging 26 sticks . How many squares can he make? Write and solve the number fact you used to find the answer.
What is a reason that these data may be unreliable? It is information that is too old to be considered factual. It was found on the American Cancer Society web