jake06051 jake06051
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 lb of steak?

Respuesta :

Humak16
Humak16 Humak16
  • 03-12-2020

Answer: 12.20

Step-by-step explanation:

because if 6.10 is the amount for one pound, then if u need 2 pounds, then multiply 6.10 with 2.

Answer Link

Otras preguntas

Describe Shay's rebellion. Why was it important?
Indicate the type of hybrid orbitals used by the central atom in tef4
each volume of an encyclopedia is 2 1/3 in wide how many volumes will fit on a 18 inch wide Shelf
Perhaps you would like to know more about the believes of tibetan buddhists. a. beliefs b. beleaves c. belifes d. correct as is
You friend who is an exchange student is interested in becoming a US citizen. How would you describe the process of becoming a naturalized citizen to him?
How does Penelope first respond to Eurycleia upon hearing the news? Penelope offers her freedom, land, and a husband. Penelope offers her freedom from labor. P
the quadratic expression x^2+7x+N can be factored as (x+g)(x+h) where N,g,h are integers. Pod wrote that B could be equal to -18. Eleanor wrote that N could equ
Like the romans, early christians first used central-plan buildings as _________.
A major difference in principles between aa and other treatment programs centers around the belief that
Spanish women who moved to the colonial cities like mexico city in the sixteenth century