mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

Find missing exponent (b^2 = b^-6
An entrepreneur takes a risk to create a new product or a better way to operate a 4. a. True b. False
Art is a drawing of anything you want it to be ,Art is a drawing that you can draw love, people anything I think.
The harsh conditions imposed by the treaty of Versailles after world war 1 most directly laid the foundation for the
What is vice presidential role in running on a ticket?
Jill has 8 yards of cloth she wants to cut it into pieces that are 1/4 yard long How many pieces can she cut from the length of cloth
Which scientist is responsible for the theory known as “survival of the fittest”? a. Pasteur c. Faraday b. Mendel d. Darwin
How many hemispheres are there on the world? a. two b. four c. six d. eight
Select all that apply. Vectors that some protozoa use to transfer disease are _____. ticks flies mosquitoes fleas
When an author uses actions, thoughts, and speech to show the reader who a character is, the author is using what