bellitabelles10 bellitabelles10
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Organic apples
are priced at
$8.97 for 3 pounds. What is the
the price per pound?

Respuesta :

Hamster01100
Hamster01100 Hamster01100
  • 04-01-2021

Answer:

The answer is $2.99

Step-by-step explanation:

8.97/3=2.99

Answer Link
ColdEggss
ColdEggss ColdEggss
  • 04-01-2021

Answer:

the answer is 2.99

Step-by-step explanation:

because

8.97 divided by 3 = 2.99

Answer Link

Otras preguntas

Round 125 458 to the nearest hundred thousand
what events led to a conflict between the Jamestown settlers and the powhatan confenderacy
Nearly 50% of water sources in the United States are believed to be polluted. true or false?
How do I solve 394 × n = 3.94
The sum of two numbers is 31.The product of the two numbers is 150. What are the two numbers?
Is a church more than a building? Answers need to be long
suma a trei numere este 3932/Primul numar este cu 1330mai mare decat al doilea si cu 1740mai mare decat al treilea determinati cele trei numere vreau rezolvar
Which of the following presidents is correctly paired with an event that took place during his administration? (A) Lyndon B. Johnson — the establishment of dipl
What is the rising action for boar out there
Write an equation. Then solve the problem.Arturo built 3 sandcastles with 6 towers each. Paco built 5 sandcastles with 4 towers each. Who built more towers? How