diamondword767
diamondword767 diamondword767
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

at bobs binders a set of three notebooks costs $4.20 what is the unit price​

Respuesta :

bexwhite2610
bexwhite2610 bexwhite2610
  • 01-02-2021

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

divide the amount by the number of books

4.20/3 = 1.40

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following equations is equivalent to 2 + x + 2x = 14? A 4X E 14 B 3x = 12 C 3x = 16 D 1x = 12​
can anyone just do what you have done why​
m% of n =What is m% of nplease send steps
Can someone help me with number 6 ?
plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
What is √192 expressed in simplest radical form?
What types of radiation cause the parent isotope to change into a different element?
solve 1/2×2=2 please help me solve this question ​
What was Tsar Nicholas II’s reaction to the March Revolution? A. He restructured the government. B. He established the Duma. C. He was assassinated. D. He abdi
plz help What is 5x7(10)/15=