theakakseed
theakakseed theakakseed
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Help I nee this ASAP, What is the price of 1 tennis ball if a package of three tennis balls cost $4.95?

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

4.95/3=1.65

Answer Link
smartme48
smartme48 smartme48
  • 01-02-2021

Answer:

One tennis ball costs $1.65

Step-by-step explanation:

?= price of one tennis ball

1   -   ?

3   -   4.95

Solve: 4.95×1÷3= 1.65

Answer Link

Otras preguntas

What does an accident of nature mean
Write a comparison sentence to represent this equation 6x7=42
where is crust neither formed or destroyed
Which of the following are true of Paris? Select all that apply. He survived an early attempt on his life. He was raised by a servant and became a shepherd. He
What times what equals 81
A sentence with the words drawbacks and counterpoint?
How do you turn 0.93 as a fraction in simplest form and how do you show the work
What does to squeeze a gas into a smaller space mean?
19 POINTS!!! How did The Prince influence European rulers?A. It convinced many rulers that people have a natural right to self-government. B. It made
What is the difference 18-9