jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

help mee please!!!!!
The chart above shows how a star's temperature relates to its color. Rigel is a blue star, Betelgeuse is a red star, and the Sun is a yellow star. How do the te
∫ (x-(1/x))^2 dx help
what’s the answer to this?
If the temperature did not rise while melting was occurring, what happened to all of the heat you supplied from the stove burner?
One striking result of post war youth culture was that science forums
Help with this math question please
why did the united states elect communism after WWII
Yo investigué unos sitios por internet. Question options: Yo las investigué por internet. Yo les investigué por internet. . Yo los investigué por i
A dentist filling her federal income tax return with the Single filing status had a gross income of $61,200. She made a $4000 contribution to an IRA. If she tak