Jwa85100
Jwa85100 Jwa85100
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nick spends 12$ to buy 16 oranges. How much does Nick snap per orange
A. $0.25
B.$0.75
C.$1.33
D.$4.00

Respuesta :

ADVENTUROUSBOY
ADVENTUROUSBOY ADVENTUROUSBOY
  • 02-02-2021

Answer:

B. 0.75

Step-by-step explanation:

hope it will help u

plz follow me

Answer Link
elracke
elracke elracke
  • 02-02-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

12=16

divide

6=8

divide

3=4

divide

1.5=2

divide

0.75=1

Make sure to check your work!

Answer Link

Otras preguntas

Select all that apply. The Russian Revolution of 1905 had its roots in _____. -World War I -Russo-Japanese War -the discovery of vast oil fields -economic and p
a joint stock company was
The Code of Hammurabi is a product of this civilization.
For a conclusion to be accepted by the scientific community, the data must be accurate, free from error, and A.reproducible. B.varied. C.unique. D.surprising
Solve for y: -y+6+6y=9
A chicken can run at a top speed of 9 miles per hour. Determine the top speed of a chicken in miles per minute. Round to the nearest tenth
Which of these sentences uses the passive voice? You can succeed if you set goals and work hard. If I set goals and work hard, I can succeed. Success can be ach
The average distance from the sun to Pluto is approximately 6.10 time 10^9 km. How long does it take light from the sun (384,000 km/s) to reach Pluto?
why is 0.04 is 1/10 of 0.4
the wires inside a cable each have there own plastic insulation .why does the insulasion have diffrent colours