diamondword767
diamondword767 diamondword767
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Marcus purchase a 12 lb bag of Trail Mix he paid $10.80 find the price per pound​

Respuesta :

dorianlynman
dorianlynman dorianlynman
  • 02-02-2021

Answer:

.9

Step-by-step explanation:

12/10.80

=

.9

Answer Link
destiny3158 destiny3158
  • 02-02-2021
0.9 you have to divide the price $10.80 by how my any pounds Marcus purchased 12.
Answer Link

Otras preguntas

x and y together represent what?
Match the following trigonometric ratios with the correct equation for the triangle shown below.
In one practice session, Drake made 38 out of 45 free throw attempts. At this rate, about how many free throws would he make out of 150 attempts? Round to the n
The sum of a number and 4​
Sorry I had to answer questions
You are building a rectangular garden against the back of your house, using 80 feet of fencing. The area of the garden needs to be greater than 400 square feet
reactions build smaller molecules to larger molecules, while ____ reactions break down larger molecules into smaller molecules.
A recipe for tropical fruit punch says, "Combine 4 cups of pineapple juice with 5 cups of orange juice." If 12 cups of pineapple juice are used, how many cups o
Which is the oldest galaxy? Spiral Spiral Milky Way Milky Way Elliptical Elliptical Irregular
Which of the following statements about stopping/twisting is NOT true? A. mostly occurs in individual sports B. can result in ligament and tendon damage C. is a