moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

a dozen apple costs $2.55.at this rate how much would 8 apple cost?

Respuesta :

MohamedSharif
MohamedSharif MohamedSharif
  • 01-11-2016
12=2.55 how about 8
8 x 2.55 divided by 12=$1.7
Answer Link

Otras preguntas

jan smith, the marketing manager of big wheel autos, has noticed that in many european countries more of the population is moving into urban centers. this has r
Sales Application Statins are used to keep cholesterol in check and are a top-selling drug in the U.S. The equation: S = 1.7 x + 5.2 estimates the amount of sal
Plss answer I need it. Thank you ​
A person with body resistance between his hands of accidentally grasps the terminals of a 14-kV power supply. (a) If the internal resistance of the power supply
find the LCM of 34,40,168​
a data set includes the following numbers: nineteen over 4, two and one fifth, 85%, and 3.24. part a: what is the order of the numbers from least to greatest?
Solve the inequality and express your answer in interval notation. x^2-6x+7 < 0
the manager is responsible for keeping up to date on all regulations and food safety practices as well as and monitoring their entire staff.
The of a microscope refers to the ability to distinguish clearly between two adjacent, but distinct, objects.
part a a wall is covered with 6 wood panels. each panel is a square with a side length of x feet. write an expression to represent the total area, in square fee