jakedria jakedria
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?

Respuesta :

BigDef113
BigDef113 BigDef113
  • 01-11-2016
they would cost $3.25
Answer Link
notarobot
notarobot notarobot
  • 01-11-2016
3.5/1.96 = 1/x
1.785 = 1/x
~$0.56
Answer Link

Otras preguntas

If 4x+5y=10 and x+3y = 8 then (5x+8y)/3=
Which technological development enabled European navigators to determine their location during the Age of Exploration? (1) lateen sail (2) astrolabe (3) cross
how do you figure out what is 1/4 of 10.
If a circle is cut from a square piece of plywood, how much plywood would be left over? Use 3.14 for pi
How do enzymes help to carry out biochemical reactions? A. By decreasing the energy of the reactants B. By increasing the activation energy of the reaction C. B
Which cells undergo cell division? a. prokaryotic cells only b. eukaryotic cells only c. cancer cells only d. both prokaryotic and eukaryotic cells
How can i solve this f:d->R f(x)=x at power2/x-1
A test cross with an organism with a homozygous recessive genotype results in 50% of the offspring exhibiting the recessive trait. What is the genotype of the t
What is the average of 30, 40, and 80?
Estimate the angle of elevation from the trailhead to the summit.