26levkulichk
26levkulichk 26levkulichk
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Orignal Price =$20
% Markup = 22%
Whats my answer? ASAP!

Respuesta :

thebecks
thebecks thebecks
  • 04-02-2021

Answer:

$20 x 122% = $24.40

or look at it this way:

$20 x 1.22 = $24.40

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

12) PLEASE HELP WITH QUESTION, MARKING BRAINLIEST + POINTS GIVEN
Given the following functions f(x) and g(x), solve (f + g)(2) and select the correct answer below: (1 point) f(x) = 2x + 18 g(x) = x − 24Answer choices:−270648
The importance of being earnest what leads Algernon to suspect that Ernest /Jack is a bunburyist
A drawing of a room is made using a scale of 2 cm. to 1 m. If the drawing shows the room is 12 cm. long, how long is the actual room?
how are earthquakes distributed on the map
A 20-oz bottle of soda costs $1.15. What is the unit price, to the nearest tenth of a cent?
How can you solve problems using equivalent expressions
HELP URGENT BRAINLY + 5 STAR RATING
sara just turned 18 years old. she spent 4/9 of her life living in rochester new york. how many years did sara live in rochester
Alejandra heard that as a general rule, she should spend no more than one week's pay on rent. If Alejandra's pay is $34,000 per year, what is the maximum amount