juanantoniov375
juanantoniov375 juanantoniov375
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose you got 8 mangoes and 3 apples for $18 and 3 mangoes and 5 apples for $14.50. How much does each mango and each apple cost ?

Respuesta :

emmaratcliff2009 emmaratcliff2009
  • 04-02-2021

Answer:

apples cost $2.00 each

mangoes cost $1.50 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which words in this excerpt from Homer’s Odyssey have meanings similar to “punishing someone who hurt you”? I then: 'O nymph propitious to my prayer, Goddess di
Greg was administered 200 mg of the same medicine. The amount of medicine in his body f(t) after time t is shown by the equation below:
Which step in the figure below shows a virus being consumed by a cell?
Which statement best describes the theory of mercantilism? A.)Import more goods than are exported. B.)Export more goods than are imported. C.)Use superior techn
What is the relationship between the 6s in the number 7,664?
how did Indians in the eastern woodland region divide up labor
Identify the choice that uses one or more transitions to correctly indicate a chronological relationship. A. ​Yes, I'll take a relaxing drive in the country. Th
Which concept, brought forward by Locke, represented a shift in thinking about the role of government? A. Citizens must support monarchs because they were chose
Which of these Earth spheres interact with oceans during beach erosion? geosphere hydrosphere cryosphere atmosphere
Which positive integers less than 12 are relatively prime to 12?