mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

state two effects of the rotation of the earth​
What is the purpose for providing Mobile Integrated Healthcare? A. To allow paramedics to function beyond the scope of practice B. To allow EMS agencies to resp
The Stamp Act raised taxes on all documents, including newspapers and playing cards.
Help me with this problem please?
what fraction equals to 4
Lena made $209 for 11 hours of work. At the same rate, how much would she make for 5 hours of work?
helppp plzzz thanksss enjoy ur day ​
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST IF CORRECT!! find: x, y
change the following sentence into passive voice - all the members elected Ravi as the captain​
ASAP PLEASE HELP ME!!!! Describe at least two events that happened in 2020 to make it historic. Write at least 4 sentences.