allantethompson
allantethompson allantethompson
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Sandra bought 5 pounds of sweet potatoes for $6.80. What is the cost per pound of the sweet potatoes?

Respuesta :

Aison1025
Aison1025 Aison1025
  • 04-02-2021

Answer:

the answer should be 1.36$ per pound of potatoes

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements best describes the formation of volcanoes?
change -23/20 into a deciamal
Plants store _____ energy in their tissues. A mechanical B heat C light D chemical
i hate this brainly thing so so so much
plum-pudding model other name​
Any gïrls here free to talk
yes haha yes what no oh yeah no nevermind wait yes
uld Carbon Dioxide be at its lowest level? A) July B) April C) January D) Ma What created the weather anomaly in the winter of 1980?
Aiko says to find the LCM, you can just multiply the two numbers. As a teacher, how do you respond?​
I need help with project