Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

How did the presence of north-to-south flowing rivers in the U.S. affect its development?
Which principle asserts that citizens, not politicians or government officials, hold ultimate authority?
if a radioactive isotope had a half life of 1 billion years how much of it would be left after 1 billion , 2 billion, 3 billion, and 4 billion years
A is a constant. Find A such that the equation 2x + 1 = 2A + 3(x + A) has a solution at x = 2.
In which process does a solid change directly into a vapor? (1) condensation (3) deposition (2) sublimation (4) solidification
The three isomers of pentane have different (1) formula masses (2) molecular formulas (3) empirical formulas (4) structural formulas
Here is another for fun question. MUST SHOW ALL WORKINGS So, What is the biggest 4 digit whole number that meets the three requirements 1. the digits are differ
which of the following solution is a buffer? a solution containing Hf and NaOH, NH3 and NH4+, HCN and HNO3?
What is Cyrus's enduring legacy?
a chef prepared five chocolate tortes for a dinner party. the guest consumed 2 5/16 tortes. how many tortes are left?