ffstanley ffstanley
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Melissa bought 18 pounds of flour for $10.
How many dollars did she pay per pound of flour?
dollars per pound

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.80 per pound.

Step-by-step explanation:

You take 18/10 =1.80.

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

Flames are the heat and light energy that is release when the chemical bonds in a substance are broken. What provides the chemical potential energy in a candle?
what is the 100th term of the sequence 4, 8, 12, 16, 20, 24,​
pls help will give brainliest and 5star pls
PLease hurry!! what did the louisiana state lottery company do in 1888?
PLZ BE SURE OF YOUR ANSWER, THANK YOU! O, my luve's like a red, red rose That's newly sprung in June; O, my luve's like a melodie That's sweetly played in tune.
Because the national government was not able to raise taxes under the Articles of Confederation, Select one: a. the states directly paid for everything Congres
1. 40° 2. 65° 3.75° 4.90°
Sam ate 2 corn dogs and 5 caramel apples at the fair if corndogs cost $2.25 and caramel apples cost $0.95 cents a piece, what is the ratio of total cost of cor
If 14.7 g of calctum is placed in 11.5 g of water, what mass of hydrogen gas is produced?
match each term with the appropriate definition.1 to combine several or many terms into fewer terms. 2. a symbol or letter used to stand for a number. 3. the nu