naomiberman999
naomiberman999 naomiberman999
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

need help on question 13!! urgent!!

need help on question 13 urgent class=

Respuesta :

AnimalPost
AnimalPost AnimalPost
  • 02-03-2021

Answer:

∠MNQ = 31

Step-by-step explanation:

Set ∠MNQ and ∠NQP equal to each other.

∠MNQ = ∠NQP

5c + 6 = 7c - 4

10 = 2c

c = 5

Then substitute back into ∠MNQ.

∠MNQ = 5c + 6

∠MNQ = 5(5) + 6

∠MNQ = 25 + 6

∠MNQ = 31

Answer Link

Otras preguntas

A garden table and a bench cost $763 combined. The garden table costs $63 more than the bench. What is the cost of the bench?
What is musicianship A. ear training B. reading music C. skill as a musician D. melodies and rhythms
Write a story that incules the sentence “ would he be able to convince them? “
A 3-gallon jug of juice costs $14.16. What is the price per pint?
What is mRNA? A. Creates proteins on the ribosome B. Transfers amino acids to the ribosome during protein synthesis C. Carries copies of instructions to make pr
whoever answers i’ll mark brainliest
At a supermarket, you can fill your own honey container and pay by the ounce. A customer buys 12 ounces of honey for $5.40 Write two different equations that re
Can anyone help me ASAP!
pls help me with this im going to fail
Euguene sold half his books and then bought 17 more he now has 30