hkssws8h4r hkssws8h4r
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

A kilogram of cheese costs 13.50. Megan buys a piece for 2.49. What is the mass of the cheese

Respuesta :

katerinemna18 katerinemna18
  • 02-03-2021

Answer:

184.44 g

Step-by-step explanation:

1kg=13.50

x= 2.49

You have to do a rule of three, so x=184.44

Answer Link

Otras preguntas

Find the slope of the line through each pair of points: (3,4) and (3,-4) m=?
a sentence explaining the significants of the word stock
Brian is creating an arrow out of construction paper. The arrow will have the dimensions shown below. How many square cm is Brian's arrow? 4 cm 2 cm 2 cm 22 cm
what is the multiple of 12 small than 84?
What would you say to or do about a team member in the following situations: 1. Is always late. 2. Whispers to others or starts side conversations during team m
It can be ranked and has order. It is numerical.
Kylie was out at a restaurant for dinner when the bill came. She wanted to leave a tip of 32%. What number should she multiply the cost of the meal by to find t
£35 in ratio 6 : 1 would be?
It is 4:00pm. In a 24- hour clock, how do you record time?a. 2400b.4000c.1600d.0004
Jessica drove 100 miles and then increased her speed by 30 mph for the following 200 miles. If the second part took 1 hour less than the first part, What was he