ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

is 3/12 simplified 1/4
Suppose you write a book. The printer charges $4 per book to print it, and you spend $5500 on advertising. You sell the book for $15 a copy. How many copies mus
if 100 drops of liquid = 0.1 oz how many oz is 100 drops
Vaughn is laying sod in his backyard. A diagram of his backyard is below. If a = 24 ft, b = 33 ft, and c = 37 ft, what is the area of the backyard? a 1,006.5 ft
Why does the 2010 Affordable Care Act stand as one of the most important domestic policy plans in recent history?
why are some organisms that consist of thousands of cells considered to be protists
how does a writer create unease with negative diction
what is the answer to this question 10+10x10
To make orange paint, Pedro mixes red paint and yellow paint in the ratio 3:2. If he uses 8.5 gallons of yellow paint, how many gallons of red paint does he use
Solve the equation 8x-12=5+15