baddievibes011408
baddievibes011408 baddievibes011408
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

If Madelyn bought five pounds of bananas for $1.20. What was the price per pound? At this price, what will be the cost of 6 pounds of bananas?​

Respuesta :

Maddycolgrove
Maddycolgrove Maddycolgrove
  • 03-03-2021

Step-by-step explanation:

All you need to do is divide 1.20 by 5 (which is 0.24) then you can multiply that by 6 to get 1.44 or you can just add the 0.24 to 1.20

Answers:

Pt A- 0.24

Pt B- 1.44

Answer Link

Otras preguntas

???????????????????????????
Which answer identifies the participial phrase and the word it modifies in this sentence? The candle flickering on the table provides the only light in the roo
A rich text format (RTF) provides an electronic image of a document and can be viewed, printed, and electronically transmitted. True False
why did plantation agriculture develop in the southern colonies
How many liters of cold water (4C) would you have to drink to “burn” 99 kilocalories go warm the water up to body temperature (37C) ?
Let f (x) = 2x - 1, g(x) = 3x, and h(x) = x2 + 1. Compute the following: f (g (x)) and h (f (x))
The people who head the major departments in the executive branch are in which building or group
Can someone please help me with math
Product of prime factors for 60 = 2x2x3x5 How do i write this in index form? I have tried by simplifying so it is 2 to the power of 2 x 3 x 5 It stills says it
Determine the concentrations of hg22 and cl– in a saturated solution of hg2cl2 in a.pure water (assume μ = 0).