vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

Find three consecutive odd integers such that the sum of the first is two less than the second,and three more than the third is 70
please help its timedThe Triple Alliance and Triple Entente were formed through the signing of .its treaties
Write the difference as a mixed number? 2/6/8 - 1/5/8 ?
Which of the following statements most accurately portrays the social views of Democrats and Republicans? Select one: A. While Democrats favor traditional value
i need to know what's flat money authority? idek what to answer- i can't get over with bts' performance in mma last night hElP :/
Write a possible polynomial function in factored form with roots 0, -5, and 9.
HELP!! In what ways are fats and steroids similar to each other, and in what ways are they different?
You determine that a child is breathing adequately based on which breathing rate? a. 12 breaths per minute b. 26 breaths per minute c. 38 breaths per minute d.
please help..............................................
Which region contains the alkaline earth metal family of elements?