taylorgsmith27 taylorgsmith27
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)

Respuesta :

Shadow1363
Shadow1363 Shadow1363
  • 01-04-2021

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

HELP ASAP PLEASE !!
During his presidency, what two nations did Reagan attack in defense of American interests? A. Panama B. Libya C. Lebanon D.Grenada
if george earns 48 dollars in 6 hours, how much will he make in 1 hour
what are the key elements of representative democracy and how did they develop over time?
would be great if I got some help on this! I already know the first part I just need help on the second part.
Write the standard form for this number: two thousand, five hundred eight The comma is already in place.
find the unit rate for 5 gallons of water in 2 min​
What’s the answer ‍♂️‍♂️‍♂️‍♂️
Find all the real square roots of 400. 20 -20 and 20 -40 -40 and 40
In an effort to eat healthier foods, you pay more attention to food labels. All of the following are required on labels, EXCEPT ______. A.nutritional benefits