annabeatrizpereira13 annabeatrizpereira13
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Bucci goes to the grocery store and purchases
17 bags of raisins and a $2.97 jar of peanut butter.
His total cost was $34.76. What was the cost for a
bag of raisins?
Help

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 01-04-2021
Make an equation
17b + 2.97 = 34.76
17b = 31.79
b = $1.87
A bag of raisins is $1.87
Answer Link

Otras preguntas

If 150g of sugar is used for 5 cakes How much is used for 7 cakes?:)
Jill purchased fruit juice boxes for a party . She purchased 1 case of 44 boxes and several packs containing 4 boxes each.Let p represent the number of 4-box pa
How to write 7/8 as a percent
Write a modern question that means the same as: What would'st thou? Who hath dared to wound thee?
Evaluate the expression 14!/12!2!
why is a conductor important in science terms
y= 3x - 10 y= 2x - 5
find correct two decimal places, the radius of the circle with the given circumference: 35cm
Although dry regions may never be as densely populated as those near water, which of the following factors has led to increased populations in dry areas?
Which was a weakness of the Articles of Confederation? A. The central government had too much power over people's lives. B. The state governments lost most of t