reinaester523
reinaester523 reinaester523
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

John buys a bag containing 3 pounds of flour. He uses 12 ounces of the flour for a craft project. How much flour is left in the bag?

PLEASE ASAP

Respuesta :

jojosiwaforlife28
jojosiwaforlife28 jojosiwaforlife28
  • 01-04-2021

Answer:

36 ounces

Step-by-step explanation:

3 pounds is 48 ounces - 12 pounds used gives you 36 ounces which is 2 pounds and a quarter ( 2 1/4)

Answer Link

Otras preguntas

Thus, in the final analysis, American strategy in Vietnam consists of creating a killing machine in the form of a highly equipped expeditionary corps and then t
Sarah bought a 16 ounce jar of strawberry jam for $3.20. What is the unit price
What is the simplified form of sqrt 400x100? 200x50 200x10 20x50 20x50
After a computer attempts to resolve a dns name, how does the computer continue searching to find the authoritative source?
in how many ways can the letters in the word "math" be arranged?
Which consumer are maggots in the food chain
If a pizza is sliced into 6 even slices, what is the angle of rotational symmetry?
What is one way that you can make sure you avoid accidentally plagiarizing someone else's work?
Tshonda is buying a laptop computer. she will pay 8% sales tax on the price before any rebates. where will she get a better buy? XYZ-Tronic price - $629mail-in
what are the requirements for a territory in the U.S to become a state