jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

After what happened on April 19 can war between the colonies and Great Britain be avoided?
Find all powers of 4 in range 4 through 1,000
“The genetic code is universal.” Explain this statement.
Natalie earns $2.50 for each cd she sells and $3.50 for each dvd she sells.  Natalie sold 45 dvds last year.  She earned a total of $780 last year selling cds a
you measure or observe two events to occur at the same time one nearby and one further away. Which one did you actually see first?
Which of the following can be considered fossils? a. a 1 billion year-old rock. b. a 1 billion year-old piece of amber. c. a 1 billion year-old piece of amber w
Alicia estimates that the surface area of a rectangular prism with a length of 11 meters,a width of 5.6 meters,and a height of 7.2 meters is about 334 cubic met
which seismic wave moves through earth at the fastest speed?
which state of matter has the least amount of energy?
How did scientists discover the common structure of cells?