krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

If you wanted to explain how trees use photosynthesis to produce oxygen, what type of visual aid would you use? Group of answer choices a chart showing how many
What is Stonehenge made from?
if each interior angle of a regular polygon measures 180° how many sides does it have
First medieval guilds contributed to the growth of the European economy by
What is the inverse of f(x)=9x-3
What is the best way to improve objectivity in the paragraph? by removing the reference to Garcia-Ruiz being a local businesswoman by removing idioms, such as “
All the employees were told that they 1 could have arrived 2 must have arrived 3 should have arrived 4 were supposed to arrive at the office before 7.30 am. eve
Fill in the blank in the following math equation with the appropriate amount below. Trois cent quarante + douze = A. Trois cent quarante-deux B. Trois cent cinq
Which of the following is true of Sundiata? A. His pilgrimage to Mecca boosted trade and wealth. B. He made Timbuktu a Christian religious center. C. He recapt
Round 969.991 to the nearest whole number