milyA0523 milyA0523
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $2.80 for 6 muffins. What is the price per dozen?
The price per dozen muffins is

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-06-2021

Answer:

$5.60 or 5.52

Step-by-step explanation:

Step one multiply 2 to 2.80 (Since 6 muffins cost $2.80, a dozen should be 6 times 2. Because a dozen is 12, so half of a dozen is 6, and multiply half by 2 and, you will get the answer.)

[tex]2 \times 2.80 = 5.60[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

who was the victim of the first murder seen live on tv?
what is the label for the orbital shown here that indicates the type of orbital and its orientation in space?
how many bones are in the human body
which of the following traits was most important in enabling the first plants to move onto land?
How do u multiply 1.75 times 35?
how much does a physical therapist make
most dangerous cities in the us
Which of the following is a TRUE statement regarding the discrimination those with HIV/AIDS face?
2/3 of 9 pennies are ?
a scientist claimed that he cloned a guinea pig to produce 2 offspring a male and female. the claim is not valid why