shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

What is the surface area of a sphere with a 4 ft diameter (round to 1 decimal)? A) 12.6 ft2 B) 16.7ft2 C) 50.2 ft2D) 100 ft2​
Martin is an artist who molds plaster into unique shapes. How much plaster can Martin fit into the mold shown?
1. My grandma and I went shopping to look for old clocks. She loves to decorate her house with rare items. My grandma will spend days finding things that no one
What is the force of the drag for a 65 kg bicyclist, initially at rest at the top of a hill coasts down the hill, reaching a speed of 15.5 m/s at the bottom of
Alice has a total of 12 dimes and nickels. She has 2 more nickles than dimes
PLS HELP! 15 POINTS!
C in neeeee your help thank you
A farmer wants to know how many of his cows have no spots. He has 200 cows total. He takes a random sample of 40 cows. Of these, 11 of the cows have no spots. W
Can someone please help me? :(
Use the volume formula to find the volume of the prism