shepow15 shepow15
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

If you buy 12 pounds of lettuce for $96 what is the rate which one pound of lettuce costs

Respuesta :

2bmg7jnasy
2bmg7jnasy 2bmg7jnasy
  • 04-08-2021
8

96$ divided by 12 = 8

Thats how you would get the rate and maybe you can apply this method to other questions if there are any?
Answer Link
fisherdinah6 fisherdinah6
  • 04-08-2021

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

$96 divided by 12

Answer Link

Otras preguntas

Need help on these questions! If anybody could please help that would be great! This is due at 9p.m.
Select all that apply taxonomy
| b - 12 | = 15 . How do I solve this equation?
explain how delegated powers, reserved powers, concurrent powers and denied powers share and divide power among national, state, and local goverment.
If 1 mile is equal to 1.61 kilometers, how many kilometers are there in 50 miles
Identify some abiotic characteristics of the taiga biome
What could you do to describe the following data, showing temperatures for the week? (Check all that apply.) Mon - 65° Tues - 67° Wed - 66° Thur - 70° Fri
PLEASE HELP ASAP!!!!! WILL GIVE BRAINLIST!!!!Listed in the Item Bank are key terms and expressions, each of which is associated with one of the columns. Some te
The price of a used car is reduced by 25% to $6,000. What was the original price of the car in dollars? Round your answer to the nearest dollar.
Someone help me asap?