Amercena
Amercena Amercena
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

4 glue sticks cost $7.76.
Which equation would help determine the cost of 13 glue sticks?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 04-08-2021

Answer:

price = 7.76/4 * 13

Step-by-step explanation:

Divide $7.76 by 4 to find the price of one glue stick.

Then multiply that by 13.

price = 7.76/4 * 13

Answer Link

Otras preguntas

What does the structure of the poem as the outspread wings of a flying bird convey? in the poem easter wings
the federalist papers were written by which future president
A pair of shoes cost £54 in a 40% off sale. Find the original price of the shoes.
What is the name of a long letter like the ones Paul wrote to the people he had converted, answering their questions and settling problems? A. covenant B. Tor
ILL MEDAL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Which polygon in the diagram cannot be mapped onto the others by similarity transformations? ABCDE PQRST KLMNO UVWXY FGHIJ
What caused south a erica and africa to change positions? What is a piece of evidence thats supports the theory that south america n africa were once connected
what is the purpose of the fruit that develops on a flowering plant
Which of the following is a bacterial infection of the lungs that is one of the top ten causes of death in the US each year? A. the common cold B. bacterial pne
If the circle in the diagram revolves about the vertical dashed line, which type of geometrical shape will it generate?
Which is not an african nation