bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

Please help I will reward Brainly
¿Cuál es el significado del verbo en la siguiente frase? Supe que mi amiga venía a visitarme. a) I knew b) I heard c) I found out
Darwin's theory of adaptation follows from three postulates and is termed the process of evolution by natural selection. identify these postulates.
How do you say what is my family like in spanish? Use cómo ser
when we experience conflict it threatens our needs to feel
The way in which people absorb outside cultures is called __________. A. integration B. assimilation C. combination D. diffusion
Why might the various forts have been built at their geographic locations
Question 3 / 5It’s Valentine’s day and lots of couples want to go for a ride on the Ferris wheel of love. The wheel of love has ten seats and each seat can fit
how is urbanization related to popular culture as seen in Texas in the 1920s
What is a Ramjet engine?