prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

Here is a sketch of y=x^2 +bx+c
The fences will be aligned with the exterior angles 1 and 2. what are some other relationships you can see between 1,2,a, and b? (2 points)please help 1.8.4
Find the equation of the line through point (2, 2) and parallel to y= x+4.
I _ a dance contest in 2020.(win/ won)​
Explain two contrasting beliefs about using corporal punishment.
Are there security issues in Tiktok? If so, give me one piece of evidence.
Use the given graph to determine the limit, if it exists.
“How long can we ignore the obesity problem in this country? This problem is like a toothache, we can ignore it, but it is just going to get worse. I know that
complete the pattern 2, 6, 21, 88, ...
If have a custom made telescope with these specifications then what's the focal length of my telescope? (refractor telescope only please)_Specifications:_*Objec