pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

If the net force is zero on a motorcycle traveling at 20 m/s, which of the following statements is true concerning the motion of the motorcycle? The motorcycle'
90- We always get up early. (are used to)​
brittney griner was released from russian custody earlier this month. which pro sports league does she play in?
Which of the following is a cause of economic problem? A.Scarcity of Resources B.Unlimited Wants C.Alternatives Uses D.All of the above
if $a$ is the sum of the positive divisors of $500$, what is the sum of the distinct prime divisors of $a$?
what is the smallest positive integer with six positive odd integer divisors and twelve positive even integer divisors?
Which of the following is a cause of economic problem? A.Scarcity of Resources B.Unlimited Wants C.Alternatives Uses D.All of the above
MORE MORE FREE POIN'T
Which enzyme digests protein in stomach?
Fraction first example is 2 by 5 is 2 parts of 5 but the second one 1 by 3 =? Third 2 by 4 is =?