mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

an object's ___ also increases the amount of potential and kinetic energy an object has Please help!
The center is (-4,6) in the circle is tangent to the y-axis. ( informally, a line is tangent to a circle if it touches the circle in exactly one point)
the process that increases genetic diversity whithin a population is what
Find the measure of the angle indicated in the image above. A) 120 degrees B) 76 degrees C) 80 degrees D) 90 degrees
How to -1(-5)(2)(-3)
express 7/40 as a percent
why do businesses use social media ?
indicate whether the information makes sense or not. Quiere comer porque tiene dolor de estomago.​
Line s has an equation of y = x - 10. Line t is parallel to line s and passes through (-1, -3). What is the equation of line t?
Use completing the square to solve for x in the equation (X+7)(x-9) - 25 O x=-4 or 6 O x=-2 or 14 O x-1= V89 O x-187