jjiopppotdd2845 jjiopppotdd2845
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Clyde bought a steak that weighs 1.4 pounds. The price is $4.50 per pound. How much does the steak cost?I'm taking a quiz so please give me the answer

Respuesta :

maleeshaw
maleeshaw maleeshaw
  • 02-11-2021
Equation- 1.4 times 4.50
Answer is $6.03
Answer Link

Otras preguntas

ectangle on a coordinate plane is translated 5 units up and 3 units to the left. Which rule describes the translation? (x, y) → (x + 5, y – 3) (x, y) → (x + 5,
Which structures allow the flow of carbon dioxide into a plant?
Which layer of the alimentary canal is responsible for segmentation and peristalsis? A) Serosa B) muscularis externa C) mucosa D) submucosa
If an Inca man did not marry by age twenty,___.
__________ created a set of rule for monks in the Roman Empire, while _______ created a set of rules for monks in the Byzantine Empire. a. Benedict / Basil c. M
A 1.2 nf parallel-plate capacitor has an air gap between its plates. Its capacitance increases by 3.0 nf when the gap is filled by a dielectric What is the diel
What’s the difference between macro and operating environments in business?
Read the following sentence: The FDA assesses the relationship, if any, between a product or ingredient and the reported adverse event. What does the word a
Identify the adjectives and the nouns they modify. Many people, especially those who grew up before the age of the personal computer, don’t understand how comp
What does the study of ecosystems consist of? (Site 1)