forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

How much force is required to accelerate an 8kg mass at 5m/s^2
A grocery store sign indicates that bananas are 6 for $1.50, and a sign by the oranges indicates that they are 5 for $3.00. Find the total cost of buying 2 bana
Find the simple interest paid to the nearest cent for each loan amount, interest rate, and time. $4,500, 9%, 3.5 years _____ please I need help
In the MLA style, what are in-text citations called?
Which of the following countries is a federal republic? a. Germany b. Norway c. Belgium d. the United Kingdom
how do you multiply fractions with different denominators
the government of india has,since independence ,taken several steps to put an end to casteism in india. do you think that discrimination on the basis of caste n
Which two rivers run westward and feeds into the columbia river
what geographical feature are shared by all four ancient chinese empires
What is the acceleration of a 10kg mass pushed by a 5N force?