We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

State two ways in which a single-celled organism, such as amoeba, and a human body are alike?
How do you work out the problem 84 divided by4
a soccer team played 160 games and won 65% of them. how many did they win?
Fragment in this sentenceWith her heavy dictonary, Donna thumps the top other ancient computer monitor.  Whenever the color tint flickers from normal to sickly
Rico is making4 batches of mexican rice. each batch needs 2/3cup of corn. He only has a1/3-cup measure.How manytimes must Rico measure 1/3cup of corn to have en
How did Alexander the Great rise to power and how did he spread Greek culture to other lands?
State two ways in which a single-celled organism, such as amoeba, and a human body are alike?
Rico is making4 batches of mexican rice. each batch needs 2/3cup of corn. He only has a1/3-cup measure.How manytimes must Rico measure 1/3cup of corn to have en
a soccer team played 160 games and won 65% of them. how many did they win?
What is a series of events that cells go through as they grow and divide