aspencer6940 aspencer6940
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

3 pounds of peanuts for $7. 50. How much is the cost per pound?.

Respuesta :

ali14446x ali14446x
  • 01-12-2021
It’s 1.333333333333333 per pound

7,50 divided by three
Answer Link

Otras preguntas

How do I work this problem 12/246
Mohinder changes $240 into Rupees. The exchange rate is $1 = 46.2875 Rupees. Calculate how many Rupees he receives.
A particular strain of a common bacteria replicates itself every 14 minutes. Which of the following does this situation represent? A. neither a relation nor a
3,614 rounded to the thousands
Whoever wishes to save his soul should not hesitate humbly to take up the way of the Lord, and if he lacks sufficient money, divine mercy will give him enough.
What is a “system of equations”
If a company is the only seller of a product or service, it is...
The eruption of ________ has been called the greatest eruption in historic times, killing about 10,000 people outright by pyroclastic flows and another 117,000
What is the answer to this fraction 9 3/100+76/100
Which of the following events happen every year at Christmas for the slaves?