413042
413042 413042
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

3. Joe has enough money to purchase up three video games that cost $25 each

Respuesta :

sofiapotterslytherin
sofiapotterslytherin sofiapotterslytherin
  • 03-12-2021

Answer:

75$ i think lol I did not get the question

Answer Link
britroja9717 britroja9717
  • 03-12-2021

Answer:

$75

Step-by-step explanation:

He has enough money to purchase 3 video games each cost $25.

In order to find out how much money he has in total you have to multiply 3 times 25 and you get 75.

You multiply because it has key words like "each" meaning multiplication.

Answer Link

Otras preguntas

how were different United States regions linked economically?
what do biomes have in common?
Determine o valor das seguintes expressões. a) (17º-17'-17") : 4 b) (18º: 8 + 23º: 4 - 8º) . 29
Which describes one part of the Columbian Exchange? A. Potatoes and tomatoes were introduced in the Americas. B. People from Africa were brought to the Americas
How do say "mustache" in Spanish?
Which two actions by the federal government were attempts to preserve the Union in the face of a bitter quarrel over slavery? A. Gadsden Purchase and Homestead
What contributions has Janet Jackson made to society?
What is 8/16 in simplest form
Why is it often easier to start a fitness program than it is to maintain one?
There are several types of tissues found in plants. Two examples are ________ tissue and _______ tissue