faythr2 faythr2
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

coffee cost 18.96 for 3 pounds what is the cost per pound of c offee

Respuesta :

deniciasookraj2007
deniciasookraj2007 deniciasookraj2007
  • 03-12-2021

Answer:

$18.96 ÷ 3 pounds = 6.32 per coffee

Answer Link

Otras preguntas

Answer on this one please: the coastline of the United States is 12,383 miles long.canada's coastline is 113,211 miles longer than the coastline of United State
Chemical equation of photosynthesis?
what number is 100,000,000 more than 5,438,724,022?
give an example of a unit rate used in a real-world situation
what is the answer to 4/7 x - 3 =6
A chunk of paraffin (wax) has a mass of 50.4 grams and a volume of 57.9 cm3. What is the density of paraffin?
What is the estimate for 200,629+28,542
How do you convert 1.16 in to a fraction
If there are 36 performers in a dance recital. The ratio of men to women is 2:7. How many men are in the dance recital ?
Ten pints of 15 % salt solution are mixed with 15 pints of 10 % salt solution. What is the concentration of the resulting solution?